Titulní obrázek

Mazda 2 v novém s úsporným motorem 1,3 turbo

Oblíbené vozítko Mazda 2 dostalo moderní nízkoemisní benzínový motor SkyActiv s překvapivě velkým kompresním poměrem. Do konce roku 2011 dorazí i na náš trh.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Malý hatchback Mazda 2 je na trhu už dlouho a nějaký ten menší facelift jí určitě neuškodí. Jak je ale vidět z designu, moc se toho na Mazdě 2 nezměnilo, dokud se ovšem nepodíváte pod kapotu. Automobilka totiž představuje novou generaci efektivních motorů SkyActiv.

Nový motor typu SkyActiv je atmosféricky plněný čtyřválec 1,3 litru, který má nezvykle vysoký kompresní poměr 14 : 1. Obvykle mívají tyto motory kompresi kolem 10 : 1. Takto vysoká komprese se blíží spíše dieselům, které pracují s poměrem okolo 16 : 1 nebo i vyšším. Mazda si od vysoké komprese slibuje zvýšit účinnost spalování. O výkonech se ale zatím nemluví, v tiskové zprávě se píše jen o spotřebě od 3,3 do 4 litrů na 100 km. Mazda 2 je nově vybavena i účinněji pracujícím systémem start/stop a jakýmsi "učitelem" ekonomické jízdy, který pomocí palubního počítače učí řidiče jezdit úsporně.