Titulní obrázek

Mazda MX-5 GT4 míří do prodeje

Japonská automobilka se nyní soustředí na prodej nové Mazdy MX-5 GT4. Vůz má oproti své sériové verzi téměř dvojnásobný výkon a je lehčí o 200 kg. Ovšem jejím osudem jsou závodní okruhy.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

I když si model můžete koupit, na běžnou silnici s ní vyrazit nesmíte. Jde o závodní speciál postavený na okruhy, který bude mít za úkol pořádně zatopit o třídu silnějším autům.

Díky turbodmychadlu se z dvoulitru podařilo dostat 324 koní, navíc se nebudete muset obtěžovat hledáním té správné rychlosti - má šestistupňovou sekvenci s řazením pod volantem. Určitě užijete i nastavitelnou kontrolu trakce a závodní spojku, která by měla něco vydržet.

Přestože sériová Mazda MX-5 rozhodně nepatří mezi baculaté modely, hmotnost šla dolů o 175 kilo, takže se bezproblémů vmísí mezi auta do jedné tuny. Výrobci zbavili Mazdu o nepodstatné drobnosti, jako je klimatizace nebo autorádio. Svou roli sehrálo i využití karbonu, ze kterého jsou dveře, zadní křídlo, přední lízátko a zadní difusor. Sklo nahradil lehčí a bezpečnější polykarbonát. Samozřejmostí je plná FIA homologace, což mimojiné znamená bezpečnostní rám a hasicí systém.

A jaký je výsledek? Zrychlení na stovku zabere pouhé tři vteřiny a rozjede se na maximální rychlost 257 km/h. To si tvůrci Jota Sport cení na 150 000 liber, což letmým přepočtem dělá přibližně 4,74 milionu korun. To není zrovna malá částka, ovšem kdo by nezapomenutelné jízdě odolal.