Titulní obrázek

Skončila výroba japonských motorů Wankel

Podle prohlášení japonského automobilového výrobce Mazda byla v pátek 22. června ukončena výroba motorů Renesis pro model RX-8.

Tento dvourotorový motor disponoval při svém uvedení na trh v roce 2003 výkonem 141 kW (191 k), resp. 170 kW (231 k) a byl vrcholem vývoje motorů Wankel u Mazdy. Ten byl zahájen na počátku 60. let, kdy Mazda obdržela licenci na motor Wankel a začala pracovat na své verzi pro sériovou výrobu.

Prototyp sportovního kupé s tímto motorem Mazda Cosmo Sports (110S) byl představen na autosalonu v Tokiu roku 1964 a o tři roky později se začal vyrábět sériově. Na tento model Mazda navázala řadou dalších sportovních vozidel a Wankel zamířil v sedmdesátých letech i pod kapoty sedanů, kombi a dokonce i pick-upu.

V Evropě se Wankel nejvíce proslavil ve spojitosti se třemi generacemi sportovního kupé RX-7, na nejž navázal model RX-8. S motorem Wankel pohánějícím závodní speciál 787B se Mazda stala začátkem 90. let první a dosud jedinou japonskou automobilkou, která se může chlubit celkovým vítězstvím v závodě 24 hodin Le Mans.

Rotační motor byl často kritizován pro svoji vysokou spotřebu a množství vypouštěných emisí, i proto byl prodej Mazdy RX-8 v Evropě ukončen už v roce 2010. Japonský sporťák totiž nesplňoval emisní normu Euro 5. Na domácím trhu končí právě v letošním roce.

Další budoucnost motorů s rotačním pístem je u japonské automobilky nejistá, i když samotná Mazda stále uvádí, že pracuje na vývoji nového Wankelu. Ten má údajně využívat balíček technologií Skyactiv snižující spotřebu paliva i oleje.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

V souvislosti s novým Wankelovým motorem značky Mazda se hovoří i o nové generaci roadsteru MX-5, který má být právě touto pohonnou jednotkou vybaven. Nový rotační motor s označením 16X má mít 2 x 800 cm3, oproti jednotce v RX-8 má být menší a lehčí. K nižší hmotnosti přispěje i větší míra použití hliníku na jeho konstrukci.